Chcete znát tržní cenu své nemovitosti?

Napište Rendovi, který vám cenu vaší nemovitosti rychle odhadne!

Tržní cena nemovitosti: Proč je důležité ji znát?

Každý z nás se v průběhu života musí vypořádat s různými rodinnými událostmi. Znát hodnotu bytu, domu nebo pozemku je vhodné při sepisování předmanželské smlouvy, při vypořádání dědictví i při darování majetku.


Možná chcete jenom mít přehled a znát aktuální tržní hodnotu svého majetku nebo chcete prověřit svoji situaci před rozvodem nebo jinou úpravou majetkových vztahů?

Nechte si od odborníků vypracovat informace o ceně. Můžete tak výrazně zjednodušit vypořádání nebo rozdělení společného majetku.

Platnost ocenění bytu, domu nebo pozemku je tři měsíce od vydání, a to proto, že ceny se stejně jako nějaké živé organismy neustále proměňují, citlivě reagují na poptávku kupujících, na možnost získání bankovních úvěrů a na trh práce, tedy množství přitažlivých pracovních nabídek.

Pamatujte, že může být značný rozdíl v částkách při určení tržní ceny, zástavní hodnoty nemovitosti pro hypoteční banku a odhadem vyhotoveným soudním znalcem v oboru oceňování staveb.

Velmi zjednodušeně řečeno:

  1. Tržní cena je vyjádřena hodnotou podle zájmu kupujících, tedy podle míry nabídky a poptávky .
  2. Banka určuje cenu podle vlastních kritérií a počítá především s mírou rizika při případném nesplácení půjky.
  3. Soudní znalec vypočítává cenu podle tabulek ministertva financí, které se sice pravidelně aktualizují, ale vychází z průměrných hodnot.

Jaká je tržní cena vaší nemovitosti? To vám zjistí René Trčka - zavolejte mu ještě dnes na 723 91 91 91

Dva příběhy z mé realitní praxe:

Pan Antonín a stará dáma z vilové čtvrti

Pan Antonín přišel na prohlídku bytu ve společnosti starší dámy, kterou jsem považoval za maminku nebo jeho příbuznou. Byt se oběma líbil a pan Antonín vyřídil všechny potřebné dokumenty v zastoupení té ženy. Až při podpisu kupní smlouvy vyšlo najevo, že paní je pouze Antonínova známá, která vlastní historický dům v exklusivní pražské rezidenční čtvrti. Na údržbu domu si sama netroufá, děti nemá a proto se rozhodla, že darovat panu Antonínovi svůj dům výměnou za pohodlný byt a pomoc se stěhováním.

Kdyby paní znala skutečnou hodnotu svého majetku, určitě by neřešila situaci tímto způsobem. Ona měla pocit, že její vila je zanedbaná a potřebuje nákladnou rekonstrukci. Netušila, že Hanspaulka je čtvrtí, o kterou je takový veliký zájem mezi kupujícími, že samotný pozemek má hodnotu nejméně dvou bytů.

Jak pozemek Aleny s Petrem ztratil svoji hodnotu

Alena s Petrem před několika lety zdědili pozemek. Kdysi na pozemku stála velká chata, která shořela a rodina tam po tragické události už nejezdila. Chatová oblast se postupně proměnila ve vilovou čtvrť kam vedla i pražská autobusová linka. Alena a Petr chtěli pozemek rychle prodat, těšili se na značný výnos.

Jaké bylo zklamání, když až kupující zjistil, že nabízený pozemek leží v územním plánu obce vedený jako "rekreační plocha", proto ztratil zájem. Ve srovnání s parcelou určenou k výstavbě rodinného domu má tento pozemek omezenou možnost pro využití (např. jen jako zahrada nebo hřiště nebo biotop), proto má podle cenové mapy desetinu hodnoty ve srovnání se stavební parcelou.

Majitelé by měli průběžně sledovat dění v obci, kde vlastní nemovitosti. Obec je povinna předem oznámit záměry změn v územném plánu a majitelé nemovitostí se mohou přidat k projednávání, zaslat své připomínky a případně ve stanoveném termínu podat odvolání. Platnost územního plánu bývá kolem deseti let.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka, zkušený makléř, je tu vždy pro vás. Napište mu anebo zavolejte na 723 91 91 91.