Kdo drží peníze?

Prodávající nechce přepsat nemovitost na katastru dříve, než dostane kupní cenu... Kupující zase nechce nikomu dát peníze, dokud nebude nemovitost přepsaná na něj...


  • Kdo spravuje kupní cenu v době než je nemovitost převedená na katastru nemovitostí na nového majitele?
  • Víte, že v éře hypoték s sebou nese výplata kupní ceny mnohem náročnější administrativní úkony? A katastru nemovitostí trvá obvykle povolení vkladu kupní smlouvy 30 dnů.

Úschova peněz v bance, u notáře či u realitní kanceláře? Pro Reného Trčku žádný problém.

Zavolejte na 723 91 91 91 a domluvte si podrobnosti!


Jaké jsou možnosti?

  1. Notářská a advokátní úschova, je řešení, kdy převezme úředník do úschovy celou kupní cenu a pak peníze rozešle na účty podle smlouvy o notářské/advokátní úschově. Peníze jsou uloženy na zvláštním bankovním účtu a jsou odděleny od osobního majetku. Ceny za službu notářské úschovy se řídí vyhláškou ministerstva spravedlnosti, v případě advokátní úschovy je cena stanovena smluvně.
  2. Bankovní úschova je řešena jako vázaný (jistotní) účet. Podepíše se trojstranná smlouva mezi prodávajícím, kupujícm a bankou, kde se definuje výplata kupní ceny. Výplata kupní ceny proběhne až po předložení výpisu z listu vlastnictví, kde je zapsaný nový majitel nemovitosti. Pravděpodobnost, že by zkrachovala banka a přišli byste o peníze je opravdu nízká.
  3. Úschova na účtu realitní kanceláře je úschova peněz navázaná na celý proces. Realitní kancelář obvykle nabízí tuto službu, protože se jedná o levný a administrativně nenáročný způsob úschovy. Ale pozor! Buďte opatrní, realitní kanceláře totiž většinou nemají uzavřené pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Můžete o své peníze v případě úpadku realitky snadno přijít.
  4. Úhrada při podpisu kupní smlouvy, to je varianta, která neřeší uvedené dilema prodávajícího i kupujícího. Chcete zaplatit kupní cenu při podpisu kupní smlouvy a trnout, zda a kdy katastr nemovitost přepíše se nevyplácí.


Každý z nás si může zvolit způsob úhrady kupní ceny podle svého uvážení. Obecně lze doporučit úschovu přes prostředníka.

Pokud využíváte služeb realitní kanceláře, náklady na úschovu jsou součástí provize, tedy většinou je hradí realitka.

Byli dva kamarádi. Jeden se dostal do potíží, dlužil tomu druhému velkou sumu peněz. Vymyslel si trik. Dluh vyrovná tím, že prodá kamarádovi svou chalupu. Sepsali kupní smlouvu a ujednání o vyrovnání dluhu a podali na katastrální úřad. Podle smlouvy tímto jejich ujednání vstoupilo v platnost a dluh byl vyrovnán. Katastr návrh na vklad kupní smlouvy vrátil z důvodu "chyby" v kupní smlouvě. Dluh byl však již vyrovnán a chalupa zůstala svému původnímu majiteli.


Renda radí:

Kdyby tito kamarádi dali do úschovy po dobu probíhajícího řízení na katastrálním úřadu dokument o vyrovnání dluhu, a to nabylo platnosti až po provedení vkladu, nemohlo by k tomuto podvodu dojít.

Pamatujte, že úschovu lze využít nejen k bezpečnému převodu finanční hotovosti.

Napište Rendovi

Potřebujete poradit? Chcete si domluvit konzultaci? René Trčka je tu pro vás. Napište mu, s čím vám může pomoci anebo zavolejte na 732 91 91 91.